Kineziotaping
Kineziotaping pochází od slova kineze – pohybovat. Kinesiotaping je terapeutická metoda používaná k léčbě akutních i chronických potíží pohybového aparátu. Kinesiotape je v podstatě pružná bavlněná páska, která při správné aplikaci snižuje bolest, umožňuje rychlejší hojení a ovlivňuje správnou funkci svalů. Základní metoda kinesiotapingu spočívá v tom, že kinesiotape, s pružností odpovídající lidské kůži, lepíme na nataženou partii s nulovým napětím. Když se potom partie navrátí do klidové polohy, kůže se zkrátí, ale kinesiotape zůstane stejně dlouhý. Tento rozdíl v délce způsobí pro kinesiotaping tak typické zvlnění, to má za následek nadzvednutí pokožky čímž se rozšíří intersticiální prostor mezi svalem a kůží. To umožní lepší proudění lymfy a krve a sníží se tlak na cévy. Tím kinesiotaping urychluje hojení. Využití kinesiotapingu je však daleko širší a dá se využít téměř při jakékoli komplikaci spojené s pohybovým aparátem.
Kineziotape je vytvořen na bavlněné bázy a svojí pružností a celkovou charakteristikou odpovídá povaze lidské kůže. Lepidla používaná při výrobě kineziotejpů nevyvolávají tak časté alergické reakce a mohou být tedy nalepeny i několik dní. Úlevu v postižené oblasti můžete pocítít téměř ihned po nalepení tejpu nebo až v průběhu několika hodin, případně následující den. Může však také dojít v prvním dnu a hlavně v noci, kdy jsou všechny změny a reakce organismu citlivější ke zvýšení bolestivosti zatejpované oblasti, které by mělo brzy odeznít.
Indikace kineziotapingu
- při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů (při sportu řeší problém aktivního svalového problému, ale nejen svalového – lze využít pro úlevu při výhřezu meziobratlové ploténky)
- prodlužuje účinky masáží
- vyrovnává nesprávné držení těla
- stabilizuje uvolněné blokády
- aktivuje ozdravné procesy
- zlepšuje průtok krve a lymfy
- po úrazech, při rekonvalescenci a rehabilitaci
- velmi vhodné pro pracující v sedavém zaměstnání, kdy dochází hlavně k přetěžování ramenních partií (trapézu)
Kontraindikace kineziotapingu
- alergické reakce na tejp
- nezhojené jizvy, poranění kůže
- varixy
- vystouplá mateřská znaménka, bradavice
- kožní problémy – lupenka, ekzémy, plísně…
Jak o tejp pečovat
S jakýmkoliv tejpem je třeba po nalepení zacházet velice opatrně. Do třiceti minut je náchylný na poškození. Po této době je možné se sprchovat, koupat, plavat, sanovat. Po umytí opatrně otírejte - pásku zbytečně nedřete ručníkem. Tejp pracuje 24 hodin denně za Vás - uzdravuje Vás !!!, a proto se snažte o co nejdelší ponechání na těle, tzn. odchlypující kousky zastřihujte, popř. zalepte leukoplastí.
Cena
1 cm tapovací pásky 2 Kč